فقه نظام اقتصادی اسلام جلد 1

قیمت اصلی 1,850,000 ریال بود.قیمت فعلی 1,480,000 ریال است.

موجود

اثر حاضر جلد اول از مجموعه کتاب فقه نظام اقتصادی اسلام تألیف آیت الله شیخ محسن اراکی می باشد. در ابتدا با درآمدی بر مفهوم نظام اقتصادی و ارتباط آن با مکتب و علم اقتصاد شروع می شود و با تعریف واژگان اصلی از جمله؛ اقتصاد، فعالیت اقتصادی، نظام اقتصادی، جهان بینی اقتصادی و مکتب اقتصادی آغاز می شود. همچنین جهان بینی اقتصادی مارکسیسم به طور طبیعی ابتدا تبیین می شود و سپس جهان بینی اقتصادی نظام سرمایه دار و در نهایت جهان بینی اقتصادی اسلام موضوعیت پیدا می کند.

ضوابط و ملاک های کار اقتصادی و منشا مالکیت از مباحث دیگر مطرح شده در این کتاب بوده؛ در واقع این کتاب پژوهشی در قلمرو فقه اقتصادی است و هدف اصلی نویسنده ارائه نمونه هایی از تلاش های فقهی در راستای عرضه نظام اقتصادی بر اساس کتاب و سنت است.

در آغاز مباحث فقه نظام اقتصادی اسلام، مطالبی در زمینه تبیین طبیعت و شیوه خاص مطرح می شود. نویسنده در ابتدای مقدمه در واقع فقه را به دو دستۀ فقه کلان و خرد تقسیم بندی کرده و فقه نظام اقتصادی اسلام را در شاخه فقه کلان گنجانده است. این کتاب به طور اختصار به تبیین و نقد دو جهان بینی اقتصادی (مبنای اقتصاد کمونیستی و سرمایه داری) می پردازد.

 

 

جلدگالینگور
زبانفارسی
قطعوزیری

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “فقه نظام اقتصادی اسلام جلد 1”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *