فقه نظام اقتصادی اسلام جلد 1

۱,۱۲۳,۲۰۰ ریال

موجود

اثر حاضر جلد اول از مجموعه کتاب فقه نظام اقتصادی اسلام تألیف آیت الله شیخ محسن اراکی می باشد. در ابتدا با درآمدی بر مفهوم نظام اقتصادی و ارتباط آن با مکتب و علم اقتصاد شروع می شود و با تعریف واژگان اصلی از جمله؛ اقتصاد، فعالیت اقتصادی، نظام اقتصادی، جهان بینی اقتصادی و مکتب اقتصادی آغاز می شود. همچنین جهان بینی اقتصادی مارکسیسم به طور طبیعی ابتدا تبیین می شود و سپس جهان بینی اقتصادی نظام سرمایه دار و در نهایت جهان بینی اقتصادی اسلام موضوعیت پیدا می کند.

ضوابط و ملاک های کار اقتصادی و منشا مالکیت از مباحث دیگر مطرح شده در این کتاب بوده؛ در واقع این کتاب پژوهشی در قلمرو فقه اقتصادی است و هدف اصلی نویسنده ارائه نمونه هایی از تلاش های فقهی در راستای عرضه نظام اقتصادی بر اساس کتاب و سنت است.

در آغاز مباحث فقه نظام اقتصادی اسلام، مطالبی در زمینه تبیین طبیعت و شیوه خاص مطرح می شود. نویسنده در ابتدای مقدمه در واقع فقه را به دو دستۀ فقه کلان و خرد تقسیم بندی کرده و فقه نظام اقتصادی اسلام را در شاخه فقه کلان گنجانده است. این کتاب به طور اختصار به تبیین و نقد دو جهان بینی اقتصادی (مبنای اقتصاد کمونیستی و سرمایه داری) می پردازد.

 

 

جلدگالینگور
زبانفارسی
قطعوزیری

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “فقه نظام اقتصادی اسلام جلد 1”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *