|
|
سایر

بازدید آیت الله محسن اراکی از موسسه مجمع الفکر السلامی

بازدید آیت الله محسن اراکی  از موسسه مجمع الفکر السلامی

آیه ‌الله محسن اراکی عصر امروز در بازدید  ازموسسه مجمع‌الفکرالاسلامی در دیدار با مدیریت و کارکنان این مجموعه اظهار داشت: مبنای تشکیل این مجمع تدوین مجامع منبع برای پژوهش‌های اسلامی مورد نیاز نظام اسلامی بوده است.

وی افزود: در روزهای نخستی که در سال 1366 مجمع‌الفکرالاسلامی تشکیل شد هدف ما این بود که تحول در حوزه و پژوهش‌های حوزوی در جهت تأمین نیازهای حوزه‌ متناسب با طراز نظام و انقلاب ایجاد کنیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری ابراز کرد: نظام اسلامی پرسش‌هایی از حوزه‌ علمیه داشته که باید به آن پاسخ داده شود و پاسخ دادن به این پرسش‌ها نیازمند پژوهش‌ها و تفحص در منابع است و برای همین در علوم اسلامی نخستین کاری که کردیم این بود که یک بیوگرافی از کلیه منابع اندیشه اسلامی تهیه کنیم که شامل آغاز تدوین در تاریخ اسلام تا عصر معاصر باشد که نتیجه آن موسوعه بزرگ مولفه‌الامامیه در بیش از 50 جلد بود که فهرست جامعی از مؤلفان و کتاب‌های ایشان در همه رشته‌ها است که در حال طی کردن مراحل پایانی خود است.

ایشان تصریح کردند: کار دیگری که انجام گرفت دائره‌المعارف فقه شیعی با عنوان الموسوعه‌الفقهیه‌المیسّره که با هدف دسترسی آسان محققین فقهی به آثار فاخر فقه شیعه تدوین شد و این دائره‌المعارف در 14 جلد به چاپ رسیده است.

وی با بیان اینکه تدوین جدید تاریخ اسلام بر مبنای منابع قابل‌ اعتماد از دیگر کارهای انجام‌ شده توسط مجمع‌الفکرالاسلامی بوده است ادامه داد: به‌طور معمول در طول تاریخ سیاست‌مداران و صاحبان قدرت در متن تاریخ دست می‌بردند و تاریخ اسلام نیز دچار همین مشکل شده است ما این نیاز را درک کردیم که باید یک تاریخ بر اساس تحقیقات گسترده‌ای انجام‌ گرفته و تاریخ اسلام را از چنگ تأثیرگذاری‌های حاکمان ظالم و جریان‌های مورد حمایت آن‌ها آزاد کند.

عضو هیئت‌ رئیسه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تشریح کرد: در همین راستا موسوعه تاریخ اسلام به همت آیت‌الله یوسفی غروی را در 8 جلد بزرگ که هر جلد از آن حدود هزار صفحه است.

وی خاطرنشان کرد: کار دیگری که موسسه مجمع‌الفکرالاسلامی مشغول انجام آن است بازخوانی و عرضه مجدد منابع حدیثی جهت تأمین نیازهای فقه نوین معاصر است چرا که فقه نوین و پاسخگو نیازمند منابعی نوین است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ادامه داد: در فقه نوین باید دسته‌بندی‌های جدیدی به‌ تناسب پاسخگویی به نیازهای معاصر داشته باشیم به‌ عنوان‌ مثال مسائلی مانند محیط‌زیست، نظام تربیتی، نظام اقتصادی و خانواده در موضوعات و دسته‌بندی فقه گذشته ما به‌ خوبی دیده نمی‌شود که باید در دسته‌بندی‌های نوین به این مسائل جدید نیز توجه شود که کار ارزشمند مجمع‌الفکرالاسلامی در این راستا تدوین کتاب موسوعه‌السنه‌الشریفه است که در آن منابع روایی اهل سنت نیز بررسی می‌شود زیرا بسیاری از روایات معصومین(ع) متناظر به روایاتی رایج میان اهل سنت است.

رییس هیات مدیره مجمع الفکرالاسلامی: شیخ انصاری بنیان‌‌گذار فقه معاصر و به‌ نوعی مجدد فقه جعفری است و عمده فقها بر روی سفره علمی وی نشسته‌اند، از این‌ رو تلاش کردیم تا فقه شیخ انصاری را نیز به شکلی علمی تدوین کنیم و کنگره علمی شیخ انصاری را برپا کردیم که منشأ تحولات علمی خوبی در حوزه شد.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: در کنگره علمی شیخ‌ انصاری اقدام به تدوین موسوعه شیخ انصاری کردیم که شامل تمام کتاب‌ها و نوشته‌های این عالم بزرگوار با شیوه‌ای علمی و تحقیقاتی است به‌طوری‌که امروز کتاب‌های شیخ انصاری با چاپ انتشارات مجمع‌الفکرالاسلامی در حوزه تدریس می‌شود.

وی تصریح کرد: اقبال حوزویان از کتاب‌های مکاسب و رسائل شیخ انصاری با چاپ مجمع‌الفکر‌الاسلامی سبب شد سایر کتاب‌های درسی حوزه شیعی را با همان شیوه علمی تدوین کنیم که نتیجه آن تدوین نوین کتاب‌های شرح لمعه و اصول فقه بود که مورد توجه عمده حوزویان قرار گرفت.

اراکی ادامه داد: امیدواریم که این مجمع توانسته باشد خدمتی به جهان علم و دانش و انقلاب داشته باشد و از مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) تشکر می‌کنیم که بدون راهنمایی‌ها و حمایت‌های مادی و معنوی ایشان نمی‌توانستیم به این سطح از رشد و پیشرفت برسیم و در دیدارهایی که با ایشان داشتیم نیز روند کار این مجمع مورد تأیید و تشویق ایشان قرار گرفت.

عضو هیئت‌ رئیسه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اهمیت وجود عالم طراز انقلاب در جامعه اسلامی تشریح کرد: موسسه مجمع‌الفکرالاسلامی بنا دارد که علاوه بر فعالیت‌ در عرصه پژوهش فعالیت خود در بخش آموزش را با هدف تربیت طلاب و عالمان طراز انقلاب با جدیت پیگیری کند که در همین راستا مدرسه علمیه‌ امام زین‌العابدین(ع) را تأسیس کردیم.

وی خاطرنشان کرد: از حجت‌الاسلام‌ والمسلمین رفیع تشکر می‌کنم که از وقتی‌که مدیریت مجمع‌الفکرالاسلامی را به عهده گرفته است رشد خوبی در این مجموعه ایجاد شده است و همچنین یاد مرحوم حجت‌الاسلام‌ والمسلمین نبی‌زاده که حدود بیست سال مدیریت مجمع‌الفکرالاسلامی را بر عهده داشت و زحمت‌های زیادی برای این مجموعه کشید را گرامی‌ می‌دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.