مصاحبه خبرگزاری حوزه با حجة الاسلام والمسلمین رفیع

مصاحبه-خبرگزاری-حوزه-با-حجة-الاسلام-والمسلمین-رفیع
۲۷ دی ۹۷
مجموعه السنة الشریفة به دنبال برقرار کردن ارتباط کامل مفاهیم دینی برای ترسیم یک نمای کلی از مسائل اسلام است.

رییس موسسه مجمع الفکرالاسلامی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه» درباره عملکرد و فعالیت های مجمع الفکر اسلامی اظهار کرد: این مجموعه در واقع موسسه ای علمی _ پژوهشی است که بخش های مختلفی را تحت پوشش خود دارد که از جمله پژوهشکده مجمع الفکر الاسلامی و مدرسه علمیه امام زین العابدین (ع) می باشد. از آنجا که رسالت اصلی پژوهشکده احیای تراث حوزوی می باشد گروه های علمی آن شامل فقه، تراجم، رجال و حدیث است.

حجت الاسلام  رفیع عنوان کرد: مهم ترین هدف مدرسه علمیه امام زین العابدین(ع) در واقع تربیت پژوهشگران است.

وی تصریح کرد: انتشارات بخش دیگری از موسسه مجمع الفکرالاسلامی است که در راستای اهداف موسسه مشغول چاپ و نشر آثار موسسه می باشد.

 

رییس پژوهشکده مجمع الفکر الاسلامی بیان کرد: از آنجاکه رسالت اصلی موسسه احیای تراث است؛ مجمع کار خود را با کنگره شیخ انصاری آغاز به کرد.

وی ادامه داد:خوشبختانه مجموعه کاملی از آثار شیخ انصاری در نمایشگاهی که به مناسبت هفته پژوهش برپا شده بود، به نمایش گذاشته شد که بخش تراجم مجموعه در حدود 21 جلد از کتاب ها را ارائه کرد در این راستا تا دو سال آینده 50 جلد از آثار مولفین شیعه امامی را ارائه خواهد داد، کار علمی مجموعه تمام شده و چاپ و نشر باقی مانده است.

حجت الاسلام رفیع تصریح کرد: بخش گروه فقه نیز 15 جلد از موسوعه فقهیه میسره حضرت آیت الله انصاری را در غرفه خود به نمایش گذاشت که جدیدترین اثر است.

مدیر گروه السنه الشریفه خاطرنشان کرد: مجموعه السنة الشریفه یک شبکه نظام مندی از مفاهیم دینی با توجه به رویکرد زمانه است یعنی مجموعه های مشابهی که قبلا داشته ایم و ترتیب الفبایی ها و ترتیب مفهومی که قبلا ارتباط این بخش ها با هم مشخص نبود.

وی خاطر نشان گفت: اما این مجموعه السنة الشریفه یک مجموعه ای است که تلاش دارد بین مفاهیم دینی کاملا ارتباط ها را برقرار کند و اگر کسی خواست با یک نمای کلی از مسائل اسلام مواجه شود، بتواند در این مجموعه خواسته خود را دنبال کند.

وی اظهار کرد:مجموعه السنة الشریفه در حدود 10 سال است کار خود را آغاز کرده اما رویکرد جدید تبویب و نظام مند کردن مفاهیم دینی را دنبال می کند.

حجت الاسلام  رفیع متذکر شد: کشف این نظامات مشخص بین مفاهیم دینی تقریبا یک کار جدید است که حدود دو سال آغاز شده و پیش بینی می شود تا یک سال آینده گام اول منتشر شود.

وی بیان کرد:موسوعه در سه مرحله طراحی شده است مرحله اول یک منظومه ای مباحث دینی است که پیش بینی می شود 7 جلد باشد گام بعدی 13 جلد است و مجموعه تمام احادیث شیعه وارد این تبویب جدید می شود.

مدیر موسسه مجمع الفکر اسلامی درباره مخاطبان این مجموعه متذکر شد: موسوعه السنةالشریفه را برای مخاطب متفاوتی تهیه می کنیم این مجموعه با ترجمه روان فارسی که کار ترجمه یک نوآوری خاصی دارد که اقشار مختلف بتوانند با روایات ارتباط راحتی پیدا کنند و در سطح ترجمه فارسی چاپ می شود.

وی خاطرنشان کرد: در سطح دیگر برای حوزیان همراه با بحث های رجالی و از دیدگاه قدما و متاخرین چاپ می شود و بحث ترجمه این اثر به زبان انگلیسی آغاز به کار کرده و در قسمت ترجمه یک گزیده از این موسوعه را به عنوان یک نمایی از اسلام در یک جلد در سال آینده ارائه خواهیم داد.

 

نظر بدهید

ارسال نظر

متاسفانه پیام شما ثبت نشد!

با موفقیت ثبت شد.